2023 NSW Training Awards Finalists

Announcing our 2023 NSW Training award state finalists.

Individual finalists

Aboriginal and Torres Strait Islander Student of the Year

Name Industry Employer RTO School (if applicable)
Aaliyah Morley School Based Education Support Department of Education KARBEN Training Solutions Peel High School
Jayden Simms Waste Management HVTC Shoalhaven Fusion Training Solutions
Jade Tapfield Health Services Assistance Murrumbidgee Local Health District TAFE NSW Kooringal High School

Apprentice of the Year

Name Industry Employer RTO
Justin Curley Electrotechnology Electrician HVTC Hunter Central Coast Community College
Thomas Eyre Engineering - Mechanical Trade Apprenticeship Careers Australia TAFE NSW
Caitlyn Knox Mobile Plant Technology Komatsu Australia Pty Ltd TAFE NSW
Caroline Morris Engineering - Mechanical Trade Newcrest Mining Ltd TAFE NSW
Matthew Nott Electrotechnology Electrician HVTC Northwest TAFE NSW
Raychel White Certificate III in Nursery Operations Penrith City Council TAFE NSW

School Based Apprentice/Trainee of the Year

Name Industry Employer RTO School (if applicable)
Fatusama Fuamatu Barbering Royal Blends Barbershop TAFE NSW Eagle Vale High School
Caitlin Jolliffe Health Services Assistance Murrumbidgee Local Health District TAFE NSW Wagga Wagga High School
Molly Smith Health Services Assistance Hunter New England Local Health District TAFE NSW McCarthy Catholic College

Trainee of the Year

Name Industry Employer RTO
Benjamin Allen Drilling Operations CH4 Drilling Strategic Corporate Training Pty Ltd
Tahliah Duck Early Childhood Education and Care ECTARC ECTARC
Mia Lewis Early Childhood Education and Care Keen Kiddies Early Learning Centre TAFE NSW
Celina Pellett Agriculture (Dairy Production) GW & KM Forbes Tocal College
Bridie Searle Management Practice Thales Australia Limited Australian College of Commerce & Management
Ciara Smith Early Childhood Education and Care Cubby House for Kids ECTARC

VET in Schools Student of the Year

Name Industry Employer RTO School (if applicable)
Charlize Ashby Kitchen Operations Mad Mex Sydney Sydney Catholic Schools Brigidine College Randwick
Montayah Astruc Health Services Assistance
NSW Health RTO Caroline Chisholm College
Elizabeth King Health Services Assistance
TAFE NSW Oxley High School

VET Trainer/Teacher of the Year

Name Industry Employer
Michael Farragher Supply Chain and Logistics TAFE NSW
Geraldine Hodkinson Hospitality Public Schools NSW, Macquarie Park
Colin Taranto Timber System Design / Timber Frame or Truss Manufacture NTHA Training

Vocational Student of the Year

Name Industry Employer RTO
Peter Hardy Building and Construction (Building) DMC Building Group Pty Ltd TAFE NSW
Nicholas Luttrell Paralegal Services Sparke Helmore Lawyers Australian Careers Business College
Tracie Wood Project Management Department of Communities and Justice BSI Learning

Organisational finalists

Industrial Collaboration

Name
Coates Hire and Local Government NSW
Department of Education and Royal Agricultural Society of NSW
Peter Warren Automotive and TAFE NSW

Large Employer of the Year

Name
Peter Warren Automotive
Transdev Australasia Pty Ltd
RetireAustralia

Small Employer of the Year

Name
Flow Smart Pty Ltd
Hedweld Engineering Pty Ltd

Large Training Provider of the Year

Name
Enterprise & Training Company
Pinnacle Safety and Training
TAFE NSW

Small Training Provider of the Year

Name
Fireground Pty Ltd
The Business Centre

Category:

  • Skills
  • VET

Business Unit:

  • Training Services NSW
Return to top of page Back to top