Hunter & Central Coast Region

The NSW Training Awards are celebrated throughout the state by 9 regional programs. View other regions.

2022 Hunter and Central Coast Training Awards Winners

Aboriginal and Torres Strait Islander Student of the Year

Toitiana Groves
Qualification: Diploma of Human Resources Management
Trained by: Global Training Institute
Employed by: Justiz Community Ltd

Apprentice of the Year

Lucinda Shilcock
Qualification: Certificate III in Electrotechnology Electrician
Trained by: TAFE NSW
Employed by: Novaskill

School Based Apprentice/Trainee of the Year

Tahli Gleeson
Qualification: Certificate II in Agriculture
School: Merriwa Central School
Trained by: Public Schools NSW, Tamworth
Employed by: Local Land Services

Trainee of the Year

Mellanie Sutton
Qualification: Certificate IV in Local Government (Health and Environment)
Trained by: Arrow Collaborative Services Ltd
Employed by: Muswellbrook Shire Council

VET in Schools Student of the Year

Jake Smith
Qualification: Certificate II in Automotive Vocational Preparation
School: Hunter Trade College
Trained by: Hunter Trade College

VET Trainer/Teacher of the Year

Jill Clayton
Employed by: Tocal College

Vocational Student of the Year

Ava Schasser
Qualification: Certificate III in Early Childhood Education and Care
Trained by: KARBEN Training Solutions
Employed by: Developing Dreams Early Learning Centre Chain Valley Bay

About the committee

This is a combined committee representing the Upper Hunter, Hunter, Great Lakes and Central Coast regions.

The committee is made up of key stakeholders from within the vocational education and training arena, including but not limited to; Group Training Companies, Registered Training Organisations, Employers, Employer Associations, School to Work transition providers, Schools, Training Services NSW and the NSW Department of Education.

The committee aims to;

Promote the NSW Training Awards through a Hunter Central Coast regional training awards event including:

  • An event launch
  • Processing and culling nominations, interviews, feedback
  • Personal development (preparation for State Awards)
  • The awards event
  • Awards event review and implementation of continuous improvement

Postcodes covered by this region include:

  • 2250-2311
  • 2313-2339
  • 2415-2425

Check your region by postcode.


Committee members

Name Organisation

Stan Rippon


Theodore McElhenny

Sarina Russo Apprenticeship Centre

Libby Ford

Hunter Valley Training Company

Nikola Vercoe

Novaskill

Ann McClintock


Veronica Maher

KFC

Liana Nadalin

Department of Education – Training Services NSW

Belinda Cooper

Department of Education – Training Services NSW

Contact details

For more information about the Hunter & Central Coast Regional Training Awards, please contact:
Stan Rippon
E: stanrip@gmail.com
M: 0413 708 203

Return to top of page Back to top