Western Sydney and Blue Mountains Region
The NSW Training Awards are celebrated throughout the state by 9 regional programs. View other regions.
2023 Western Sydney and Blue Mountains Training Awards Winners
Aboriginal and Torres Strait Islander Student of the Year
Tanya Laughton
Qualification: Certificate IV in Commercial Cookery
Trained by: TAFE NSW
Employed by: MV Cape Don
Apprentice of the Year
Raychel White
Qualification: Certificate III in Horticulture – Nursery Operations
Trained by: TAFE NSW
Employed by: Penrith City Council
School Based Apprentice/Trainee of the Year
Joshua Sammut
Qualification: Certificate III in Sport and Recreation
School: St Andrews College
Trained by: Australian Training Company
Employed by: Australian Training Company
Hosted by: Sydney Gymnastic and Aquatic Centre
Trainee of the Year
Mia Lewis
Qualification: Certificate III in Early Childhood Education and Care
Trained by: TAFE NSW
Employed by: Keen Kiddies Early Learning Centre
VET in Schools Student of the Year
Montayah Astruc
Qualification: Certificate III in Health Services Assistance
School: Caroline Chisholm College
Trained by: NSW Health RTO
VET Trainer/Teacher of the Year
Geraldine Hodkinson
Employed by: Public Schools NSW, Macquarie Park
Vocational Student of the Year
Sarah Sgroi
Qualification: Diploma of Emergency Health Care
Trained by: Australian Paramedical College
About the Committee
The Western Sydney Vocational Training Committee Inc.(WSVTC) is an association consisting of VET industry representatives including employers, government, education and Registered Training Organisations, with a common aim to promote apprenticeships and traineeships. Our aim is to enhance the standard of vocational skills in the Western Sydney region.
The WSVTC actively encourages the employment and training of apprentices and trainees amongst employers, both large and small. The Committee promotes vocational education to school leavers so they may consider taking up one of a multitude of apprenticeships and traineeships which are offered in a broad range of businesses.
Postcodes covered by this region include:
- 2038-2041
- 2045-2047
- 2115-2118
- 2123-2125
- 2127-2128
- 2137-2140
- 2142
- 2144-2158
- 2160
- 2745-2751
- 2753-2786
Committee members
NAME | Role | Organisation |
---|---|---|
Chad Burns | Secretary | NSW Training Services |
Chelsea Taylor | Committee Member | Ambassador |
David Kopycinski | President | Ascend Management |
Di Groves | Executive Member | Astute Training |
Edwina Burge | Public Officer | NSW Training Services |
Joshua Holmes | Committee Member | Programmed |
Kate Lovett | Vice President | H&H Accredited |
Kim Barry | Committee Member | AISNSW |
Kim Morrison | Committee Member | KCA Education |
Leon Drury | Committee Member | Mskills |
Maria Mercado | Committee Member | ARC Group Training |
Sandy Causer | Committee Member | Health NSW |
Sameer Pandey | Treasurer | Capital Careers |
Troy Harris | Committee Member | Ambassador |
Our sponsors
The Western Sydney Vocational Training Committee Inc. greatly appreciates the support of its sponsors, without whom the Western Sydney Regional Awards Night would not be the successful event it is.
The committee welcomes the support of new sponsors wanting to become involved in recognising the outstanding vocational and educational achievements in the Western Sydney Region.
To find out more please contact Joshua Holmes on 0405 465 637
Contact details
For more information about the Western Sydney and Blue Mountains Regional Training Awards, please contact:
Edwina Burge
Vice-Chair
E: edwina.burge@det.nsw.edu.au
M: 0402 124 086