Alumni and Scholarship Report Archive

View reports from past recipients of the Premier's Teacher Scholarships or access the Premier's Teacher Scholarships alumni 2000 - 2020.

Due to the impacts of COVID-19 on international travel, some 2020 scholars are yet to complete their study tour. Reports will be updated as scholars are able to complete their study tours.

2020 Premier's Anika Foundation Youth Depression Awareness Scholarship
Tiffany Barecca (Kingsgrove North High School): The Heart of Education: Compassion based approaches for cultivating emotional health in schools

2020 Premier's Anika Foundation Youth Depression Awareness Scholarship
Wayne Humphreys (Baulkham Hills High School): Supporting the Mental Health & Wellbeing of High Potential Learners

2020 Premier's Copyright Agency Creativity across the Curriculum Scholarship
Jane Wilson (Liverpool Boys High School): Future thinking - creative, connected and engaged learners

2020 Premier's Curriculum Transition Scholarship
Tarley Jones (Henry Kendall High School): Future Directions in Curriculum Transition

2020 Premier's Early Childhood Education Scholarship
Kate Maslowski (Ruse Public School): Playful Learning: Creating Critical, Collaborative and Creative Global Citizens

2020 Premier's English Teachers Association English Scholarship
Jennifer Dove (Lightning Ridge Central School): Creating a writing practice for high school English students in remote and rural communities

2020 Premier's First State Super Financial Literacy and Capability Scholarship
Rachel Noonan (Warners Bay High School): Providing a real-world context for the teaching of financial literacy in secondary schools

2020 Premier's Hicksons Lawyers Health Education and Wellbeing Scholarship
Sheridan Worthington (Macquarie Fields High School): Preparing teachers to address body image issues arising from student fixation of social media

2020 Premier's History Teachers Association History Scholarship
Emily Shanahan (Northern Beaches Christian School): Iran: Making the Inaccessible Accessible

2020 Premier's History Teachers Association History Scholarship
Brett Bennett (Bishop Druitt College): Truth, Justice and the Historian's Way

2020 Premier's Kingold Chinese Language Teacher Scholarship
Ye Liang (West Ryde Public School): Effective Translanguaging strategies in Primary Language Classroom.

2020 Premier's Language Teacher Scholarship
Katherine Brownlee (Gosford High School): Comprehensible and compelling: the missing pieces of the puzzle?

2020 Premier's Mathematical Association of NSW Mathematics Scholarship
Laura Barry (Middle Harbour Public School): Fluency without fear - improving teacher and student confidence to think mathematically

2020 Premier's NESA Quality Teaching Scholarship
Sarah Martin (Lomandra School): How do we improve reading in young Australians?

2020 Premier's Reserve Bank of Australia Economics Scholarship
Alexander Symonds (Masada College): Flipping the script

2020 Premier's Teachers Mutual Bank Aboriginal Education Scholarship
Sabina Armstrong (Walcha Central School): Evaluating the effectiveness of teaching and learning

2020 Premier's Teachers Mutual Bank New and Emerging Technologies Scholarship
Lee Hancock (St Paul's College, Kempsey): SMART agriculture and sustainable food production in the digital age

2020 Premier's University of Sydney Mathematics Scholarship
Jonathan Kim Sing (Galston High School): Exploring the Effectiveness of Video Based Learning in Mathematics

2020 Premier's Vocational Education Scholarship
Stewart Blomfield (Boorowa Central School): Addressing the issues around rural isolation in Vocational Education and Training delivery

2020 Premier's Vocational Education Scholarship
Jennifer Henriques (Liverpool Girls High School): The prosperity of Portuguese vocational education under the European Union's Reform Strategy

2019 Premier's Anika Foundation Youth Depression Awareness Scholarship
Mirela Fricot (Senior Psychologist, Education, Port Hacking High School; School Counsellor Panania Public School): Addressing systemic barriers to implement mindfulness practices in high schools, to combat adolescent stress, anxiety and depression

2019 Premier's Anika Foundation Youth Depression Awareness Scholarship
Andrew Stephens (Canterbury Vale School): CBT for all: Making the benefits of cognitive behavioural therapy (CBT) available to all students

2019 Premier's Commonwealth Bank STEM Scholarship
Kirstin Beck (Rural and Remote Advisor, School Learning Environments and Change): STEM deeper learning

2019 Premier's Copyright Agency Creativity across the Curriculum Scholarship
Kelly Evans (Wollondilly Anglican College): Weaving the weft of tradition with the warp of innovation

2019 Premier's Curriculum Transition Scholarship
Shane Giles (Lumen Christi Catholic College, Pambula Beach): From Primary to Secondary - Leveraging educational opportunities and impacts for students in regional NSW

2019 Premier's Early Childhood Education Scholarship
Ljiljana Kocic (Lansvale Public School): Embedding creativity across the Early Years

2019 Premier's English Teachers Association English Scholarship
Imelda Judge (Macquarie Fields High School): Extending the learning through extended reality

2019 Premier's First State Super Financial Literacy and Capability Scholarship
Keith Barnett (Epping North Public School): How entrepreneurship and project based lessons can lift the financial literacy of our students

2019 Premier's History Teachers Association History Scholarship
Sasha Joura (Vincentia High School): Plumbing the depths: Maritime archaeology in education

2019 Premier's History Teachers Association History Scholarship
Michael Street (Green Point Christian College): Historians and witches unveiled: A historiographical survey of the Salem Witch Trials since 2000

2019 Premier's IOOF Centre for Educational and Medical Research Itinerant Support Teacher (Hearing) Scholarship
Jacqualine Aczel (St Clair Public School): The educational impact of Conductive Hearing Loss in school aged students

2019 Premier's Kingold Chinese Language Teacher Scholarship
Rebeca Tamas (Warners Bay High School): Engaging teens learning Mandarin: Strategies to boost engagement

2019 Premier's Language Teacher Scholarship
Shanelle Ingram (Hunter Sports High School): Innovative technologies for language learning

2019 Premier's Mathematical Association of NSW Mathematics Scholarship
Kirsty Thorpe (Our Lady of Dolours Catholic Primary School, Chatswood): Enhancing creativity in mathematics by improving student critical thinking and problem solving skills

2019 Premier's TAFE NSW Scholarship
Troy Everett (TAFE NSW Region South, Wollongong Campus): Bricklaying training: A focus on catering to excellence and inclusion

2019 Premier's TAFE NSW Scholarship
Jennifer Polk (TAFE NSW, West Region): Breaking the cycle: The role of TAFE NSW in lowering your unemployment and re-engaging your not in employment, education or training (NEET)

2019 Premier's Teachers Mutual Bank Indigenous Education Scholarship
Bec Gray (Canterbury Boys High School): Consistent Aboriginal student engagement in an urban high school environment

2019 Premier's Teachers Mutual Bank New and Emerging Technologies Scholarship
Michael Turner (Mitchell High School): The present and future of immersive technologies in education

2019 Premier's University of Sydney Mathematics Scholarship
Stephen Lawson (Calrossy Anglican School): Developing growth mindsets in mathematics and engaging all students in their learning journey

2019 Premier's Vocational Education Scholarship
Allyson Fisher (Albion Park High School): Advancing skills for the future: The use of immersive technology in VET

Scholarships awarded 2017 - scholars travelled 2018

2017 Premier's Anika Foundation Youth Depression Awareness Scholarship
Deborah Costa: Mediating the role of childhood traumatic stress in the development of youth depression by studying the implementation of whole-school reparative and resilience projects

2017 Premier's Anika Foundation Youth Depression Awareness Scholarship
Sandra Scott: It's NOT all in the Mind

2017 Premier's Anika Foundation Youth Depression Awareness Scholarship
Emma Sue San: Dialectical Behaviour Therapy (DBT) in Schools

2017 Premier's Australian Association of Special Education NSW Chapter Research to Practice Special Education Scholarship
Monika Bray: Secondary Transition of Students with Disabilities

2017 Premier's Commonwealth Bank STEM Scholarship
Sophie Poisel: Re-imagining Learning

2017 Premier's Copyright Agency Creativity across the Curriculum Scholarship
Alana Lewis: Trans-disciplinary Practice

2017 Premier's Early Childhood Education Scholarship
Roseanna Pugh: The Intersection Between Early Childhood Education for Sustainability and Reconciliation

2017 Premier's English Teachers Association English Scholarship
Paula Madigan: The continuing value of English in a STEM world

2017 Premier's First State Super Financial Literacy and Capability Scholarship
Cassandra Portelli: Global Money Week

2017 Premier's Hicksons Lawyers Health Education and Wellbeing Scholarship
Darren Lang: A self-determined approach to daily physical activity and healthy active living

2017 Premier's History Teachers Association History Scholarship
Nicole Mansfield: Studying Power and Authority in the Modern World through sources

2017 Premier's History Teachers Association History Scholarship
Dianne McGown: Vietnam and Cambodia: A historical inquiry

2017 Premier's Kingold Chinese Language Teacher Scholarship
Ming Urwin: Project Based Learning

2017 Premier's Leadership Scholarship
Geoffrey Childs: Harnessing digital technologies for the classroom

2017 Premier's Reserve Bank of Australia Economics Scholarship
Wendy Mockler-Giles: Future-proofing Economics: Issues, remedies and redemption

2017 Premier's TAFE NSW Scholarship
Nicola Connon: Building resilience in the classroom

2017 Premier's TAFE NSW Scholarship
Annette Krause: Innovation to completion

2017 Premier's Teachers Mutual Bank Indigenous Education Scholarship
Renee McBride: Improving the engagement of Aboriginal and Torres Strait Islander students in TAFE NSW

2017 Premier's Teachers Mutual Bank New and Emerging Technologies Scholarship
Brenden Davidson: An exploration of Augmented and Virtual Reality in education

2017 Premier's University of New South Wales Creative Arts Scholarship
Cath Barcan: Entrepreneurship in museums and galleries

2017 Premier's Vocational Education Scholarship
Louise Pamment: International Vocational Education and Training

Scholarships awarded 2016 - scholars travelled 2017

2016 Premier's Anika Foundation Youth Depression Awareness Scholarship
Stephanie Dunn (St Patrick's College, Campbelltown): Engaging the Primary CareGiver: Youth mental health education, prevention and intervention in the context of family and school collaboration

2016 Premier's Anika Foundation Youth Depression Awareness Scholarship
Robyn Zelvis (Illawarra Sports High School): Mindfulness as a tool in schools to help with the prevention and reduction of depression in young people

2016 Premier's Australian Association of Special Education NSW Chapter Research to Practice Special Education Scholarship
Catherine Kropman (St Stanislaus' College, Bathurst): The importance of self-determination instruction for high school students with a disability and their future post school

2016 Premier's Commonwealth Bank Leadership Scholarship
Rosemary Di Mattia (Laguna Street Public School): Leading Innovation, Nurturing Creative Students

2016 Premier's Copyright Agency Creativity and Innovation Scholarship
Matt Scott (The Canobolas Rural Technology High School): Science, Technology, Engineering and Mathematics (STEM) education for the innovation age

2016 Premier's Creative Arts Scholarship
Melissa Grahovac (Colyton High School): Ceramics Revival

2016 Premier's Early Education Scholarship
Laure Hislop (KU Killara Park Preschool): The role of the digital mentor in early childhood education - Guiding teachers to embed technology creatively in an exploding digital technology market

2016 Premier's English Teachers Association English Scholarship
Narcisa Nozica (Blakehurst High School): The Power of Spoken Word Poetry

2016 Premier's First State Super Financial Literacy Scholarship
Nicki Chaffey (Narranga Public School, Coffs Harbour): Starting Young! An international study of successful primary school financial literacy programs

2016 Premier's History Teachers Association History Scholarship
Jonathan Dallimore (Smith's Hill High School, Wollongong): History and memory in the former USSR

2016 Premier's History Teachers Association History Scholarship
Kathleen McDonogh (Kincumber High School): Approaches to teaching Indigenous Histories

2016 Premier's IOOF Centre for Educational and Medical Research Itinerant Support Teacher (Vision) Scholarship
Patricia d'Apice (Royal Institute for Deaf and Blind Children): Braille literacy research Australia and New Zealand

2016 Premier's Kingold Chinese Language Teacher Scholarship
Julie Vuong (Arthur Phillip High School): Future-focused Language Learning Environments: Interconnected Educational Learning Hubs

2016 Premier's Mathematical Association of NSW Mathematics Scholarship
Louise Rogers (Bidwill Public School): Science, Technology, Engineering and Mathematics (STEM) in the early years - A catalyst for encouraging curiosity, engagement and critical thinking

2016 Premier's Reserve Bank of Australia Economics Scholarship
Leith Thompson (Burwood Girls High School): Diversity, Inclusion and Engagement in Secondary Economics Education: Implications for Pedagogy

2016 Premier's Samsung Technology in Rural and Remote Education Scholarship
John O'Neill (Carroll College, Broulee): Investigating Science, Technology, Engineering and Mathematics (STEM) teaching in secondary schools

2016 Premier's TAFE NSW Scholarship
Kaylene Milner (TAFE NSW, Sydney Institute): Beyond Fashion Design: Implementing Creativity and Innovation for a Sustainable Fashion Business Model

2016 Premier's TAFE NSW Scholarship
Todd Packer (TAFE NSW, Sydney Institute): Applied Research as a teaching and learning strategy in vocational education and training

2016 Premier's Teachers Mutual Bank Indigenous Education Scholarship
Tracey Holloway (Singleton High School): Aboriginal students engaging within Hospitality VET courses involving a high level of Aboriginal culture and understanding improves engagement in all delivery models

2016 Premier's Teachers Mutual Bank New and Emerging Technologies Scholarship
Kerry Wallace-Massone: New Horizons for Unmanned Technology

2016 Premier's University of Sydney Mathematics Scholarship
Angela D'Angelo (Marist College, Penshurst): A Mathematical Learning Journey toward growth and equity

Scholarships awarded 2015 - scholars travelled 2016

2015 Premier's Adobe Information and Communication Technologies Scholarship
Darcy Moore, Dapto High School: Personal learning in the age of knowledge

2015 Premier's Anika Foundation Youth Depression Awareness Scholarship
Carla Dale (Sarah Redfern Public School): Acceptance and Commitment Therapy (ACT) in schools to help with the prevention and reduction of depression in young people

2015 Premier's Anika Foundation Youth Depression Awareness Scholarship
Cale Wallace (Callaghan College, Wallsend Campus): An investigation of best-practice models of resilience and positive psychology across a range of contexts and cultures

2015 Premier's Australian Association of Special Education NSW Chapter Research to Practice Special Education Scholarship
Mark Lucas (Dapto High School): Supporting adolescents with Autism spectrum disorders

2015 Premier's Commonwealth Bank Vocational Education Scholarship
Charlie James (Singleton High School): An analysis of the diversity of Vocational Educational programs

2015 Premier's Copyright Agency Creativity and Innovation Scholarship
Alan Guihot (Melville High School): Postinternet: Tradition and Modernity

2015 Premier's Early Childhood Education Council Early Childhood Scholarship
Kris Graham (Wahroonga Public School): Talking Transition

2015 Premier's English Teachers Association English Scholarship
Kerri-Jane Burke (Moss Vale High School): Teacher and Student Writing Groups

2015 Premier's First State Super Financial Literacy Scholarship
Stephen Chapman (O'Connor Catholic College): Financial Literacy Education around the world

2015 Premier's HTA History Scholarship
Sharon Champagne (Bega High School): Unity and Diversity: Indonesia’s Development as a Nation and Sukarno’s Influence

2015 Premier's HTA History Scholarship
Rebekah Poole (Knox Grammar School, Wahroonga): Resourcing and Teaching Irish History in Australian Schools

2015 Premier's IOOF Centre for Educational and Medical Research Itinerant Support Teacher (Vision) Scholarship
Galiema Gool (Corrimal Public School): Tactile Graphics

2015 Premier's Kingold Chinese Language Teacher Scholarship
Victor Zhang (Mosman High School): How to Make Effective Use of Sister School Relationships to Promote Chinese Teaching and Learning in NSW schools

2015 Premier's Masterton Homes Special Education Scholarship
Yasmin Ibrahim (Ultimo Educational Services Team, Greystanes): Positive Behaviour for Learning: Innovative and Sustainable Models in Early Childhood Settings

2015 Premier's PwC Leadership Scholarship
Richard Ford (St Andrews Cathedral School, Sydney): Strategy in Schools

2015 Premier's Samsung Technology in Rural and Remote Education Scholarship
Berni Aquilina (TAFE NSW, Western Institute): An Investigation of Best Practice in ICT for Delivering Foundation Skills to Remote and Indigenous Adult Learners

2015 Premier's TAFE Scholarship
Natalie Denmeade (TAFE NSW, North Coast Institute, Taree Campus): Investigating low cost scalable ways for vocational education trainers to meet a growing demand for skills

2015 Premier's TAFE Scholarship
George Holt (TAFE NSW, Riverina Institute, Wagga Wagga Campus): Partners in Vocational Education and Training in the EU

2015 Premier's Teachers Mutual Bank New and Emerging Technologies Scholarship
Melissa Silk (International Grammar School, Ultimo): Sydney STEAM

Scholarships awarded 2014 - scholars travelled 2015

2014 Premier's Adobe Information and Communication Technologies Scholarship
Maria Russell (Armidale City Public School): Connecting regional and rural gifted primary students (K–6) using engaging and innovative technologies

2014 Premier's Anika Foundation Youth Depression Awareness Scholarship
Kimberley De Deckker (Holroyd High School): Fostering post traumatic growth to promote youth mental health and resilience

2014 Premier's Anika Foundation Youth Depression Awareness Scholarship
Hayley Jeffery (Deniliquin High School): Building resilience early to prevent youth depression: Examining best practice in evidence-based social and emotional learning programs

2014 Premier's Australian Association of Special Education NSW Chapter Research to Practice Special Education Scholarship
Kristyne Smith (Hobartville Public School): iPads as assistive technology in inclusive education

2014 Premier's Commonwealth Bank Vocational Education Scholarship
Craig Miller (Denison College of Secondary Education, Kelso High Campus): Can simulated workplace environments make a positive contribution to student outcomes

2014 Premier's Contemporary Asian Art Scholarship
Sueanne Matthews (Karabar High School): Re-Orient: Dis-Orient

2014 Premier's Copyright Agency Creativity and Innovation Scholarship
Karen Profilio (North Sydney Girls High School): Street SmART — Socially connected visual arts

2014 Premier's Early Childhood Education Council Early Childhood Scholarship
Kate Kennedy White (Bondi Public School): Investigating introducing philosophy in NSW Early Childhood Centres

2014 Premier's English Teachers Association English Scholarship
Alexander Wharton (William Clarke College, Kellyville): The delusion of the great American novel: A study of texts and contexts

2014 Premier's First State Super Financial Literacy Scholarship
Susan Powell (Killara High School): Financial Literacy — On line and below the line

2014 Premier's HTA History Scholarship
Renuka Senthevadivel (Cecil Hills High School): The migration difference

2014 Premier's HTA History Scholarship
Melissa Sorial (SCECGS Darlinghurst): Digital teaching and learning in Australian archaeology: Project Archaeohub

2014 Premier's IOOF Centre for Educational and Medical Research Itinerant Support Teacher (Vision) Scholarship
Carly Turnbull (Orara High School): Equity and access to the Australian National Curriculum for students with low vision: Using optical low vision aids in the school environment

2014 Premier's Kingold Chinese Language Teacher Scholarship
Katie Grubb (Southern Cross School of Distance Education, East Ballina): Collaborative practice, technology and redesign in Chinese language courses

2014 Premier's Masterton Homes Special Education Scholarship
Michelle Montgomery (Niland School SSP, Blackett): Trauma-Informed Practices and Systems in Schools (TIPS): present dilemmas, future possibilities

2014 Premier's PwC Leadership Scholarship
Grant Scarborough (Oxley Vale Public School): Keeping it real: How can an educational leader maintain a connection with teaching and learning?

2014 Premier's TAFE Scholarship
Tanya Dobble (TAFE NSW, Sydney Institute): Bridging the three pillars – Schools, the Training Sector & Industry to build skills for a new creative economy

2014 Premier's TAFE Scholarship
Merilynne Van Der Wagen (TAFE NSW, Northern Sydney Institute): Information and Communications Technology skills required by event managers

2014 Premier's Teachers Health Fund Health Education Scholarship
Jocelyn Brewer (Chester Hill High School): Teaching digital nutrition: Promoting healthy online and technology habits to young people using digital citizenship education

2014 Premier's Teachers Mutual Bank New and Emerging Technologies Scholarship
Renee Fagan (Lightning Ridge Central School): Exploring iPad use to improve literacy among young Aboriginal and Torres Strait Islander students

2014 Premier's University of Wollongong Early Childhood Scholarship
Alexandra Harper (SCEGGS Redlands, Cremorne): Exploring how Forest Schools principles can improve students learning in Australia

Scholarships awarded 2013 - scholars travelled 2014

2013 Premier's Adobe Information and Communication Technologies Scholarship
Christine Reilly (Hunter River High School, Heatherbrae): Creative use of mobile devices in the classroom

2013 Premier's Anika Foundation Youth Depression Awareness Scholarship
Donna Redman (John Therry Catholic High School, Rosemeadow): Youth Suicide: Prevention through positive proaction

2013 Premier's Anika Foundation Youth Depression Awareness Scholarship
Genevieve Slocombe (Dunoon Public School): Investigating creative approaches to nurture resilience, optimism, collaboration and real engagement for primary students

2013 Premier's Anika Foundation Youth Depression Awareness Scholarship
Kristopher Wrona (Chester Hill High School): Resiliency HQ

2013 Premier's COFA Visual Arts Scholarship
Karen King (Caroline Chisholm College, Glenmore Park): Creating Communities: Connecting visual arts students with socially engaged contemporary art and architecture practices

2013 Premier's Commonwealth Bank Vocational Education Scholarship
Robert Lawson (Kirrawee High School): Qualifications and Pathways: Vocational Education and Training in Switzerland and the United Kingdom

2013 Premier's Contemporary Asian Art Scholarship
Jacqualynne Boon (Newtown High School of the Performing Arts): Contemporary Asian art – Symbolism globalised?

2013 Premier's Copyright Agency Creativity and Innovation Scholarship
Nicolette Hilton (Uralla Central School): Developing innovative methods of delivering Indigenous perspectives through the science curriculum to promote creativity

2013 Premier's English Teachers Association English Scholarship
Kyungjin Angelina Bea (Liverpool Boys High School): Writings from the East: A focus on locating quality Asian texts for the cross-curriculum priority, ‘Asia and Australia’s engagement with Asia’

2013 Premier's First State Super Financial Literacy Scholarship
Elena Gray (St Patrick's Marist College, Dundas): Financial Literacy

2013 Premier's HTA History Scholarship
Debbie Locke (Kooringal High School): Curriculum, collaboration and creative classrooms

2013 Premier's IOOF Centre for Educational and Medical Research Itinerant Support Teacher (Vision) Scholarship
Shane Doepel (Murwillumbah Public School): Accessing the Australian National Curriculum: what skills and technology do blind students need?

2013 Premier's Kingold Chinese Language Teacher Scholarship
Wenli Tian (TAFE NSW, Northern Sydney Institute, Meadowbank College): Developing reading and writing skills in Chinese in an ICT supported environment: Leap-Over teaching model

2013 Premier's PwC Leadership Scholarship
Denise Lofts (Ulladulla High School): Creating world-class entrepreneurial and Asia-literate learners

2013 Premier's Teachers Mutual Bank New and Emerging Technologies Scholarship
Brendan Maher (Coolah Central School): Fostering student success through development of connected learning communities

2013 Premier's University of Wollongong Early Childhood Scholarship
Ruth Garlick (Nirimba Office, Quakers Hill): How does the concept and ethos of Forest Schools relate to early childhood education in Australian contexts?

Scholarships awarded 2012 - scholars travelled 2013

2012 Premier's Adobe Information and Communication Technologies Scholarship
Daniel Rattigan (Sydney Distance Education High School, Woolloomooloo): Identifying strategies for engaging and maintaining engagement of high school distance education students through e-learning technologies

2012 Premier's Anika Foundation Youth Depression Awareness Scholarship
Samantha Kourakis (SCECGS Redlands, Cremorne): Developing resilience and preventing youth depression with restorative practices

2012 Premier's Anika Foundation Youth Depression Awareness Scholarship
Julie Storok (Kiama High School): Let’s ACT: Building emotional and social resilience in schools and community

2012 Premier's COFA Visual Arts Scholarship
Hannah Chapman (Queenwood School for Girls, Mosman): Exhibition as learning site: Repositioning the conceptual framework agencies in relation to contemporary art

2012 Premier's Commonwealth Bank Vocational Education in Schools Teacher Scholarship
Cheryl Burling (Albion Park High School): The role of workplace learning in enterprise education

2012 Premier's Copyright Agency Creativity and Innovation Scholarship
Patrick Spiers (Field of Mars Environmental Education Centre, East Ryde): Digital collaborations for sustainability: Innovative and practical models of practice utilising virtual collaboration

2012 Premier's Deloitte Leadership Scholarship
Maura Manning (Pymble Ladies College): Exploration of embedded professional learning models to promote critical and creative thinking in students

2012 Premier's English Scholarship
Fiona Pollock (Carlingford High School): Language and poetry history

2012 Premier's Essential Energy Indigenous Education Scholarship
Julie Myers (Alexandria Park Community School): Recognising engaging understanding

2012 Premier's First State Super Financial Literacy Scholarship
Kirsty Barnett (Byron Bay High School): Financial Literacy / Global Crisis

2012 Premier's HTA History Scholarship
Anne Gripton (Monte Sant' Angelo Mercy College, North Sydney): Using ICT to facilitate the teaching and learning overviews in Stages 4 and 5 History

2012 Premier's Kingold Chinese Language Teacher Scholarship
Pamela Burns (Hunter School of the Performing Arts, Broadmeadow): Chinese language and culture – a path for the future

2012 Premier's Macquarie Capital Business Studies and Economics Scholarship
Julie Fryer (SCECGS Redlands, Cremorne): Engaging students in Science: Current approaches in the United States of America

2012 Premier's NAB Agriculture Scholarship
Nicolet Westerhof (Elizabeth Macarthur High School, Narellan): Farming for the 21st century

2012 Premier's Sport and Tourism Youth Foundation Special Education Scholarship
Rebecca Gibbs (Mater Dei School, Camden): Curriculum access for students with disabilities

2012 Premier's Sport and Tourism Youth Foundation Special Education Scholarship
Olivia Rothwell (Wiley Park Girls High School): Professional development of collaborative strategic reading

2012 Premier's TAFE Scholarship
Daniel Winson (TAFE NSW, Riverina Institute): Vocational Education provider and business partnerships: a wicked problem

2012 Premier's Teachers Mutual Bank Mathematics Scholarship
Mark Liddell (Northern Beaches Christian School, Terrey Hills): Engaging students for learning: How Project Based Learning transforms the teaching and learning environment

2012 Premier's University of Wollongong Early Childhood Scholarship
Rebecca Langdon (Muswellbrook South Public School): Strategies to engage Aboriginal children, schools, families and communities in areas of Canada and Australia, with a focus on school readiness programs

2012 Premier's Xstrata Coal Aboriginal Engagement in Education and Training Scholarship
Bradley Laurie (Emmaville Central School): An identity-centered approach to educational reform in the 21st century

2012 Premier's Xstrata Coal Rural and Remote Education Scholarship
Craig Bourne (Singleton High School): The importance of sustaining an agricultural connection within schools and local communities

2012 Premier's Xstrata Coal Rural and Remote Education Scholarship
Jeannie Clague (West Bathurst Preschool Inc): Preschool’s out for kids in the bush: Exploring access to early childhood services in rural and remote NSW and WA

2012 Premier's Xstrata Coal Rural and Remote Education Scholarship
Tim Gorrod (NSW Curriculum and Learning Innovation Centre, Ryde): Technology and pedagogy: Levelling the playing field

2012 Premier's Xstrata Coal Rural and Remote Education Scholarship
Catherine Graham-Smith (St John's College, Woodlawn): Teacher Librarian 2.0: Implementing digital literacy across the curriculum

Scholarships awarded 2011 - scholars travelled 2012

2011 Premier's Ausgrid Environmental Education Scholarship
Kate Charlton (Goolma Public School): The ‘Hood is Good – A study into Place Based Education (PBE)

2011 Premier's Ausgrid Environmental Education Scholarship
Christine Freeman (Rumbalara Environmental Education Centre, Gosford): Approaches to education for sustainability in Germany and Brisbane

2011 Premier's Ausgrid Environmental Education Scholarship
Julie Kennelly (Thalgarrah Environmental Education Centre, Armidale): Supporting edible school gardens

2011 Premier's Australian College of Physical Education PDHPE Scholarship
Kelly Ann Parry (Killarney Heights High School): A game centred approach for enhancing quality teaching and improving student learning outcomes in PDHPE

2011 Premier's Adobe Information and Communication Technologies Scholarship
Katy Lumkin (Liverpool Girls High School): 3D Multi-User Virtual Environments (MUVEs) for real-world learning

2011 Premier's Agriculture Scholarship
Greg McAlpin (Hurlstone Agricultural High School, Glenfield): Sustainability in agriculture

2011 Premier's Anika Foundation Youth Depression Awareness Scholarship
Tamara Brown (Hunter Sports High School, Newcastle): Tackling youth depression through the use of mindfulness, strength based education and resilience curriculums

2011 Premier's Anika Foundation Youth Depression Awareness Scholarship
Shiraz Patel (Sarah Redfern High School): The application of Acceptance and Commitment Therapy (ACT) programs to reduce adolescent depression

2011 Premier's COFA Visual Arts Scholarship
Michelle Tinta (St Josephs College, Hunters Hill): Generation touch screen: Beyond the instantaneous simulacra

2011 Premier's Commonwealth Bank Foundation Australian History Scholarship
David Ardley (Henry Kendall High School): Kokoda in World War II - Perspective Study

2011 Premier's Contemporary Art Teacher Scholarship
Carol Carter (Whitebridge High School): New Art China – Photo media artists: A study of contemporary photo media in China

2011 Premier's Deloitte Leadership Scholarship
Vicki Treble (Balgowlah North Public School): To explore effective professional learning models for the mentoring of beginning principals

2011 Premier's Essential Energy Indigenous Education Scholarship
Peter Nichols (Walgett Community School Secondary Campus): Improving educational outcomes for Indigenous students

2011 Premier's First State Super Financial Literacy Scholarship
Elizabeth Criddle (Wenona School, Sydney): Global financial literacy in the Australian context

2011 Premier's HTA History Scholarship
Matthew Leeds (St Andrews Cathedral School, Sydney): Hoover and the great depression

2011 Premier's Kingold Chinese Language Teacher Scholarship
Chorng Leu (Sydney Secondary College, Blackwattle Bay Campus): Best practice in teaching the cultural elements

2011 Premier's Logitech New and Emerging Technologies Scholarship
David Bartolo (TAFE NSW, Northen Sydney Institute): Examining Mobile Learning: varying perspectives

2011 Premier's Logitech New and Emerging Technologies Scholarship
David Grover (Chatswood High School): A comparative study of programming, teaching and teacher training

2011 Premier's Macquarie Capital Science Scholarship
Rahab Jarvis (St Clare's College, Waverley): Learning for teaching for learning

2011 Premier's Special Education Scholarship
Greg Alchin (Rural and Distance Education Unit): Universally designed expert learners

2011 Premier's Special Education Scholarship
Katrina Kemp (Caringbah Public School): Implementing evidence-based research in teaching beginning reading

2011 Premier's TAFE Scholarship
Kate Low (TAFE NSW, Northern Sydney Institute): How businesses are meeting the challenges of sustainability, and how local councils and TAFE NSW can support them

2011 Premier's TAFE Scholarship
Holly Siles (TAFE NSW, Sydney Institute): New York study tour

2011 Premier's Teachers Credit Union Mathematics Scholarship
Jayanthi Viswanathan (Sydney Girls High School): The digital education revolution in the senior school

2011 Premier's University of Wollongong Early Childhood Scholarship
Elizabeth Simpson (Glenroi Heights Public School): Exploring the early years learning framework: belonging, being, becoming

2011 Premier's VET in Schools Scholarship
Cameron Malcher (Muirfield High School): Vocational Education and Training - Entertainment

2011 Premier's Xstrata Coal Rural and Remote Education Scholarship
Barbara Bannister (Virtual Selective High School Provision, Dubbo): Keeping the best and brightest in the bush

2011 Premier's Xstrata Coal Rural and Remote Education Scholarship
Jennifer Lavoipierre (All Saints College, Bathurst): Investigation of strategies used in the USA to support the learning of students with serious and chronic medical conditions

2011 Premier's Xstrata Coal Rural and Remote Education Scholarship
Brian Means (Singleton High School): The education of Hospitality students in rural and remote areas of South Africa and Botswana with a focus on eco-tourism and environmental sustainability

2011 Premier's Xstrata Coal Rural and Remote Education Scholarship
Richard Skinner (Dubbo College Senior Campus): Promoting retention and engagement: Applying the US career academy model to Trade Training Partnerships in NSW

Return to top of page Back to top